1
Szelki męskie do spodni - stylowy dodatek czy relikt przeszłości?

Szelki męskie to dodatek od lat pełniący funkcję praktyczną i estetyczną. Choć początkowo były one podstawowym elementem garderoby męskiej, dzisiaj kojarzą się z akcesorium bardziej wyrafinowanym, na wyjątkowe okazje. Szelki dodadzą charakteru każdej stylizacji, można je jednak nosić nie tylko na formalne okazje, ale również na co dzień. Jaka jest historia szelek  i jak dobierać je do reszty elementów stroju?

Krótka historia szelek

Początkowo szelki męskie miały być jedynie funkcjonalnym elementem męskiej garderoby. Pierwsze szelki powstały pod koniec XVIII wieku w firmie Albert Thurston w Anglii. Szelki pozwalały w wygodny sposób utrzymywać spodnie w pasie i przez kolejne lata stały się nieodłącznym elementem każdej męskiej kreacji. Chociaż z czasem zaczęły być wypierane przez paski, wielu panów doceniało komfort, jaki dawały szelki - nie ściskały w pasie, można było je łatwo zdjąć i założyć, a także dawały większą swobodę ruchu nieco grubszym mężczyznom. 

Po II wojnie światowej szelki zostały praktycznie całkowicie wyparte przez paski. Niektóre środowiska, na przykład klasa robotnicza, wciąż doceniała ich praktyczną funkcję, jednak w masowej świadomości to pasek skórzany był głównym akcesorium służącym do utrzymywania spodni w miejscu. W latach dwutysięcznych szelki męskie do spodni zaczęły być dodatkiem lubianym fanów alternatywnej mody czy członków niektórych subkultur, a dzisiaj chętnie zakładają je entuzjaści stylu vintage. Szelki wciąż jednak mogą być doskonałym dodatkiem dla każdego. 

Czy szelki wciąż są modne?

Mimo że moda na szelki męskie przeszła przez okresy wzlotów i upadków, obecnie ponownie zyskują one na popularności jako elegancki i stylowy dodatek. Szelki męskie do spodni nadal są świetnym wyborem zarówno dla fanów klasycznego szyku, którzy wolą nie psuć spójności swojej kreacji paskiem, jak i dla tych, którzy chcą parować je nawet do codziennych stylizacji, dodając im nieco charakteru. Panowie coraz chętniej eksperymentują z różnymi rodzajami garniturów i dodatków, przez co można powiedzieć, że szelki przeżywają swoją drugą młodość.

Jak dobierać szelki?

Kiedy decydujemy się na noszenie szelek, ważne jest odpowiednie ich doborze do reszty stroju. Warto na początku wiedzieć, jaki rodzaj szelek nas interesuje - szelki X, szelki H lub szelki Y. Nazwy rodzajów szelek nawiązują do kształtów, jakie tworzą one na plecach. Szelki różnią się też od siebie poziomem elegancji. Szelki do garnituru powinny być zapinane na guziki, gdyż jest to bardziej formalne rozwiązanie. Musimy wtedy również założyć odpowiednie spodnie, bez szlufek, gdyż sparowanie szelek ze spodniami na szlufki na oficjalną okazję jest uważane za modowy niewypał. 

Szelki na metalowe żabki można zakładać do mniej eleganckich stylizacji - będą to doskonałe szelki do koszuli czy nawet do koszulki. W kwestii koloru dobrze stawiać na klasykę: skórzane szelki do spodni męskie w odcieniach stonowanych brązów, granatów czy zieleni, dopasowane do koloru garnituru idealnie sprawdza się na wesele, czy chrzciny. Możemy też zdecydować się na całkowicie białe szelki, które znikną na tle naszej koszuli, dzięki czemu nasza stylizacja zyska na szykownym minimalizmie.

Nie możemy też zapomnieć o innych akcesoriach. Przez lata szelki były noszone zarówno w parze z krawatem, jak i z muchą męską, mamy więc w tej kwestii sporą dowolność wyboru. Połączenie koszuli, krawata i szelek było niegdyś strojem najczęściej wybieranym przez biznesmenów, którzy tego typu stylizację nosili do pracy. Szelka i mucha była zaś połączeniem zarezerwowanym na bankiety, wyjścia do restauracji czy teatru. Współcześnie możemy kierować się podobno zasadą - szelki z krawatem wybierać na nieco mniej formalne okazje, zaś szelki z muchą zakładać wtedy, gdy wymaga się od nas maksimum elegancji i klasy. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.