1
Rodzaje krawatów męskich

Krawat to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów męskiej garderoby. Dodają elegancji, szyku i klasy każdemu strojowi. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, jak odmienne od siebie mogą być męskie krawaty? Bardzo często różnią się długością, szerokością, materiałem, a także sposobem wiązania. W tym artykule przedstawimy Ci czym charakteryzują się różne rodzaje krawatów i omówimy, na jakie okazje nadają się najlepiej.

Krawaty męskie - zacznijmy od historii 

Krawaty męskie mają swój początek w XVII wieku we Francji, gdzie służyły jako element stroju wojskowego. Po krótkim okresie czasu stały się popularnym dodatkiem ubioru arystokracji francuskiej i angielskiej. Początkowo krawaty były bardzo proste w swojej formie i wykonane z bawełny lub jedwabiu. W XX wieku stały się nieodłącznym elementem męskiej garderoby na całym świecie. Wraz z upływem czasu pojawiło się także wiele różnych rodzajów i wzorów krawatów. 

Krawat klasyczny

Klasyczne lub standardowe krawaty męskie to najbardziej popularny rodzaj tego dodatku, którym charakteryzuje się prostokątnym kształtem oraz standardową szerokością, wynoszącą zazwyczaj około 8-9 cm. Idealnie nadaje się na większość okazji, od spotkań biznesowych, przez uroczystości rodzinne, aż po codzienne stylizacje. Zazwyczaj jest wiązany w węzeł Four-in-Hand, który jest łatwy do zrobienia i daje nam bardzo elegancki efekt.

Krawat szeroki

Krawaty męskie szerokie były popularne już od lat 40. do lat 60. Współcześnie są one mniej popularne, ale wciąż stanowią cenny dodatek do wielu stylizacji.

Obecnie, najczęściej wykorzystywane są w outfitach retro lub vintage, gdzie tworzą charakterystyczny i niepowtarzalny look. Zdarza się, że uzupełniają bardziej nowoczesny styl, jako element kontrastowy, który dodaje nieco awangardy.

Krawat klubowy

Krawat bolo to kolejny, niezwykle popularny rodzaj krawata męskiego. Został zaprojektowany z myślą o osobach pracujących na farmie lub w stajni. Posiada charakterystyczny kształt, który sprawia, że idealnie dopasowuje się do szyi. Krawat klubowy doda charakteru każdej stylizacji. 

Krawat Ascot

Można śmiało powiedzieć, że ten model jest bardzo popularny wśród mężczyzn i to na całym świecie. Jest to krawat, który idealnie wpasuje się na bardziej formalne okazje, takie jak: wesela czy bankiety. Ascot ma charakterystyczny kształt, który pasuje zarówno do fraka, jak i smokingu.

Jak dobrać krawat?

Wybór odpowiedniego krawata może stanowić nie lada wyzwanie dla wielu mężczyzn. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę dobierając dla siebie krawat? Popatrz na stylizację, kolor, wzór czy materiał. Najbezpieczniejsze są krawaty w stonowanych kolorach i uniwersalnych wzorach, takich jak paski czy kropki. Te z wyrazistymi wzorami i kolorami lepiej stosować z pewnym umiarem. Materiał powinien być odpowiednio dobrany do okazji. Jedwabny krawat to dobry wybór na wieczorne wyjścia, a bawełniany na casualowe spotkania.

Sposoby wiązania krawatów

Aby w pełni wyeksponować krawat musisz zadbać o to, żeby był prawidłowo zawiązany. Sposobów jest wiele, a do najpopularniejszych z nich należą:

  • węzeł prosty – najpopularniejszy i najłatwiejszy do zawiązania, pasuje do większości koszul i krawatów;
  • węzeł podwójny – wersja zbliżona do węzła prostego, wymaga jedynie dodatkowego obrotu, przez co jest od niego grubszy. Pasuje do większości koszul;
  • węzeł Windsor - wiązany jest na szczególne okazje (spopularyzowany przez księcia Windsoru). Do takiego wiązania potrzebny jest kołnierzyk o szerzej rozstawionych rogach. Prawidłowo wykonany węzeł opada między dwoma rogami kołnierzyka oraz zakrywa najwyższy guzik koszuli. Krawat powinien być standardowej szerokości oraz wykonany z cienkiego materiału, np. jedwabiu.;

Wiesz już, że wybór właściwego krawatu to wyzwanie ale dzięki wiedzy o różnych jego rodzajach, jesteś w stanie sobie z tym poradzić. Pamiętaj, aby przed wyborem tego właściwego, dokładnie przyjrzeć się swojej stylizacji. Dzięki temu tym prostym dodatkiem podkreślisz swój styl.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.