1
4 sposoby na stylowe wiązanie krawata ślubnego

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w naszym życiu. Ta niezwykle wyjątkowa okazja wymaga odpowiedniego stroju. Wybierając ślubną stylizację, nie możemy zapomnieć o dodatkach, w końcu to one spinają całą kreację w całość. Krawat to ponadczasowe akcesorium, nieodłączny element męskiej garderoby. Zawdzięcza to między innymi swojej uniwersalności: krawaty nie tylko występują w licznych wzorach i kolorach, ale można też wiązać je na różne sposoby. Oto 4 wiązania, które będą idealne na ślub.

Jak dobrać idealny krawat na ślub?

Krawat to istna kropka nad i w męskiej stylizacji ślubnej. Założy go zarówno pan młody, jak i jego tata, świadek czy gość. Dobranie właściwego krawatu wymaga kierowania się pewnymi podstawowymi zasadami modowymi. Najważniejsze jest dobre zastanowienie się nad tym, jaki interesuje nas kolor i wzór krawata. Zwykle unika się zakładania krawata w tym samym kolorze, co garnitur. Jedynym wyjątkiem jest czarny garnitur - wtedy krawat czarny będzie w sam raz. W przypadku innych barw najlepiej postawić na krawat o kilka odcieni jaśniejszy lub ciemniejszy, na przykład do granatowego garnituru zdecydować się na krawat bordowy lub jasnobłękitny.  Jeśli chcemy założyć krawat w delikatny wzór, dobrze sparować go z garniturem jednolitym, aby ilość różnych printów nie przytłaczała naszej kreacji. Pamiętajmy też o odpowiedniej szerokości oraz długości krawata. Nie powinien być zbyt wąski ani za szeroki, musi też sięgać do połowy sprzączki paska. Kiedy wiemy już, jaki krawat zamierzamy założyć, pora poznać kilka sposób na to, jak wiązać krawat.

Wiązanie four-in-hand, czyli węzeł prosty

Jednym z najprostszych i najpopularniejszych sposobów wiązania krawata jest węzeł prosty, zwany również four-in-hand. To uniwersalne i nieco asymetryczne wiązanie krawata doskonale sprawdzi się zarówno przy węższych, jak i szerszych krawatach. Proste i eleganckie wiązanie krawata, które z pewnością każdy opanuje w kilka chwil. Aby zawiązać krawat w ten sposób, należy:

 1. Założyć krawat na i skrzyżować ze sobą końcówki tak, aby szersza była nad węższą.
 2. Przeciągnąć szerszą końcówkę pod węższą.
 3. Wyciągnąć szerszy koniec spod węższego i przełożyć go przez powstałą pod szyją pętlę.
 4. Wsunąć szeroki koniec przez przednią pętlę.
 5. Zacisnąć węzeł.

Węzeł półwindsorski

Węzeł półwindsorski to nieco bardziej złożona technika wiązania krawata, wciąż jednak cieszy się sporą popularnością. To efektowne wiązanie krawata będzie wręcz perfekcyjne na ślub. Jak zawiązać półwindsora?

 1. Załóż krawat na szyję i przełóż szeroki koniec nad wąski.
 2. Wyciągnij szeroki koniec do góry i przewlecz go między kołnierzem a krawatem.
 3. Ponownie przełóż szeroki koniec nad wąski i powtórz krok 2.
 4. Przeciągnij szeroki koniec przez powstałą na górze węzła pętle.
 5. Zaciśnij i wyreguluj węzeł.

Węzeł windsorski

Węzeł windsorski to jeden z najbardziej eleganckich sposobów wiązania krawata, który doskonale nadaje się na uroczyste okazje, takie jak ślub. Aby zawiązać krawat w ten sposób, należy:

 1. Założyć krawat na szyję i przełożyć szeroki koniec nad wąski.
 2. Przełożyć szeroki koniec pod pętlą między kołnierzem a krawatem.
 3. Przeciągnąć szeroki koniec po prawej stronie wąskiego.
 4. Powtórzyć krok 2 i przełożyć szeroki koniec nad wąski.
 5. Przeciągnąć szerszą stronę pod pętlę i przeciągnąć ją przez pętlę z przodu, wykonując dodatkowy obrót.
 6. Zacisnąć i wyregulować węzeł.

Węzeł księcia Alberta

Węzeł księcia Alberta to ciekawe wiązanie krawata, która jednak nadaje mu wyjątkowego charakteru. Aby zawiązać ten węzeł, musimy:

 1. Założyć krawat na szyję z przełożyć szeroki koniec nad wąski.
 2. Zagiąć szerszą końcówkę i zawinąć ją pod węższą.
 3. Powtórzyć ten ruch jeszcze dwa razy, aby szeroka końcówka owinęła się wokół węższej trzy razy.
 4. Po ostatnim zawinięciu przełożyć szerszą końcówką przy kołnierzu od dołu, odgiąć szerszą końcówkę i przełożyć ją przez pętlę u góry węzła.
 5. Zacisnąć i wyregulować węzeł.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.