1

Na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie. Oba stroje założysz na elegancką kolację, wyjście do teatru, opery czy na wesele. Jednak różnica między smokingiem a garniturem - choć niewielka, jest dość znacząca. Gdybyśmy chcieli jednak już teraz postawić jasną granicę, to powiedzielibyśmy: jeśli czeka Cię formalne wyjście - ubierz smoking. Garnitur zostaw na te nieco mniej - niekoniecznie wieczorowe. No ale diabeł tkwi w szczegółach, dlatego dziś opowiemy, czym jest smoking i czym różni się od garnituru. 

Przeczytaj do końca - no chyba, że wciąż chcesz popełniać te same modowe błędy. 

Smoking a garnitur - czym właściwie się różnią? 

Aby rozstrzygnąć ten wieloletni dylemat warto przyjrzeć się obu strojom i wskazać ich cechy charakterystyczne oraz przeznaczenie. Pozwoli Ci to wyłapać subtelne różnice między nimi. 

Zacznijmy więc od smokingu… 

Co to jest smoking?

W telegraficznym skrócie, smoking jest wieczorową odmianą garnituru, która zarezerwowana jest na specjalne okazje. 

W skład smokingu - obok spodni - wchodzą: 

  • marynarka (jedno- lub dwurzędowa, bez rozcięcia z tyłu)
  • kamizelka lub pas smokingowy
  • muszka (obowiązkowo!) 

Marynarka smokingu posiada klapy ostre lub szalowe, pokryte błyszczącym jedwabiem lub satyną. Dzięki temu mieni się w świetle, dodając całej stylizacji ekstrawaganckiego szyku. 

W klasycznym kanonie marynarka i spodnie smokingowe mają kolor czarny lub ciemnogranatowy, koszula jest biała, a mucha do smokingu czarna. Jednak od kilku lat widać lekkie rozluźnienie wśród projektantów i stylistów. Zarówno dodatki do smokingu, jak i marynarki śmiało można dostać w zupełnie innych kolorach. 

Więcej mówimy o tym więcej w naszym artykule o tym, jak ubrać się na ślub i wesele jako gość

No dobrze, a co z kamizelką do smokingu? 

W klasycznej stylizacji najlepiej wybrać kamizelkę czarną lub białą. Podkreślać ona będzie podniosłość wydarzenia, w którym będziesz uczestniczyć. 

A jeśli kamizelka Ci nie leży, załóż pas smokingowy. Jego podstawowym zadaniem jest osłonięcie zapięcia spodni, ale oprócz tego optycznie wydłuży i wysmukli Twoją sylwetkę. To chyba dobrze, prawda? Powinien być on swoim kolorem i wykończeniem dopasowany do spodni.



Ważne: pamiętaj, żeby dwurzędowej marynarki smokingowej nie zapinać, ani nie nosić do niej pasa smokingowego. Do smokingu obowiązkowo załóż czarne buty - najbardziej oczywistym wyborem będą oksfordy. Tak, skarpetki też muszą być czarne. 

Jeśli chodzi o inne dodatki, to nie możesz zapomnieć o poszetce. Nie wypada ubrać smokingu bez poszetki w brustaszy marynarki. 

A jeśli zastanawiasz się, czy założyć pasek do smokingowych spodni, to mówimy od razu - kategoryczne nie! Chcąc postawić na smoking, musisz sięgnąć po szelki. 

Spinki do mankietów koszuli smokingowej powinny być tylko i wyłącznie w czarnym kolorze. Chcąc pójść klasyczną ścieżką, nie zakładaj do smokingu złotych czy srebrnych spinek. Tak samo wygląda kwestia zegarka - powinien być on na czarnym, skórzanym pasku..

Może tyle na temat samego smokingu wystarczy. 

Przejdźmy teraz do zdecydowanie najpopularniejszego stroju wizytowego dla mężczyzn. 

Garnitur - co musisz o nim wiedzieć? 

Myśląc o eleganckiej modzie męskiej, zawsze pierwszą myślą jest: garnitur. 

Może być dwu- lub trzyczęściowy. Podstawowy zestaw składa się z marynarki i spodni uszytych z tego samego materiału - o jednakowym wzorze i kolorze. Opcjonalnie w jego skład może wchodzić kamizelka. Trzyczęściowy zestaw wybieraj na bardziej formalne i oficjalne okazje. 

Jego uniwersalność jest na tyle duża, że doskonale sprawdzi się zarówno na brunch ze znajomymi, spotkanie biznesowe, egzamin, jak i uroczysty ślub. Sporo zależeć będzie od kolorów, materiałów, dodatków i - rzecz jasna - dress code’u.

Wyjątkiem jest tutaj czarny garnitur - powinien być on zakładany tylko na oficjalne okazje i wydarzenia rozpoczynające się po zmroku. Ubierzesz go wtedy w towarzystwie białej koszuli, krawata lub muchy w dość stonowanym odcieniu, a także czarne oksfordy lub derby.

Garnitur zasadniczo może mieć dowolny kolor i deseń - to jednak w głowie pojawiają się szare grafitowe lub ciemnogranatowe stylizacje. Na szczęście nie jesteś skazany tylko na taką paletę kolorów. 

Smoking a garnitur - co z tymi różnicami?

Podstawowe różnice między tymi strojami widać przede wszystkim w ich przeznaczeniu. O tym, który będzie bardziej odpowiedni, w dużej mierze zadecyduje okazja i wydarzenie, na które się wybierasz. 

Smoking jest bardziej formalny niż garnitur. Dlatego nigdy nie zakładaj smokingu do codziennych i zwyczajnych sytuacji. Smoking to strój przede wszystkim wieczorowym. Jeśli dostałeś zaproszenie na bal, przyjęcie czy spektakl operowy i znajdziesz w nim magiczne “black tie” - to oznacza tylko jedno: czas wybrać smoking! 

Smoking będzie mile widziany na balach sylwestrowych, karnawałowych czy charytatywnych. Z pewnością zrobi też furorę na studniówce czy balu magisterskim.  Nawet w tak nietypowym wydaniu:

Tak samo, jak marynarka smokingowa, która będzie ciekawą alternatywą dla purystycznego trzymania się kanonów:

Czy to oznacza, że garnitur możesz założyć przy każdej innej okazji? 

W zasadzie tak - kwestia doboru kolorów, deseni, dodatków i materiałów. 

Nie znaleźliśmy żadnych zasad savoir vivre’u odnośnie pory jego noszenia. 

Lunch, praca biurowa, spotkania rodzinne i zawodowe - garnitur sprawdzi się (prawie) zawsze i (prawie) wszędzie. W letnie, słoneczne dni śmiało możesz ubrać lekki garnirtur wykonany z lnu, który zapewni Ci nie tylko komfort ruchów, ale też odpowiedni przepływ powietrza. 

Garnitur czy smoking na wesele - co wybrać?

Ślub to jedna z tych okazji i wydarzeń, które wymagają odpowiedniego anturażu. 

Zacznijmy od tego, że garnitur sprawdzi się zarówno jako strój Pana Młodego, jak i świadków czy gości - niezależnie od pory dnia. 

A co ze smokingiem?

Tutaj sprawa nieco się komplikuje. 

Niepisany kodeks mówi, że nie wypada go zakładać na czas uroczystości w kościele, ale już na wesele po zmroku będzie świetny. 

Ale… 

Jeśli wiesz, że Pan Młody nie ma w planach zakładania smokingu, to Ty również - z szacunku do niego - powinieneś go sobie odpuścić. W końcu to Para Młoda ma być na pierwszym planie, to ich wieczór i nie wypada przyćmiewać go bardziej eleganckim, formalnym i wizytowym strojem.  

Smoking czy garnitur do ślubu? Wybór należy do Ciebie! 

Jak już pisaliśmy, na śmiało możesz skorzystać z obu opcji. My jednak skłanialibyśmy się do smokingu. 

Podkreśli on rangę i charakter wydarzenia, a dodatkowo wyróżnisz się na tle innych gości, którzy prawie na pewno ubiorą garnitur. 

Chcąc trzymać się klasycznych ścieżek męskiej elegancji, warto rozważyć garnitur na ślub, który ma odbyć się latem. 

Coraz modniejsze stają się wesela plenerowe czy w stylu country i boho. Rozpoczynają się one wtedy na długo przed zachodem słońca, a jak wiadomo smoking to uroczysty strój wieczorowy. 

Dowiedz się więcej, o tym jak ubrać się na ślub - przeczytaj nasz poradnik! 

Garnitur czy smoking - małe podsumowanie 

Sporo napisaliśmy o tym, czym różni się garnitur od smokingu, dlatego mamy nadzieję, że ta kwestia jest już dla Ciebie jasna i nigdy więcej nie przysporzy żadnych problemów. 

Co ciekawe, smoking często mylony jest z frakiem, który śmiało można określić jako Mount Everest męskiej elegancji. Pamiętaj: smoking nie jest tak oficjalny jak frak, ale za to jest o wiele bardziej wizytowy niż garnitur. Garnitur założysz codziennie - nawet do pracy w biurze - smoking jest przeznaczony na wyjątkowe okazje! I chcemy, żeby to ostatnie zdanie utkwiło Ci na zawsze w pamięci. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.