1

Szelki męskie pełniły dawniej jedynie funkcję praktyczną. Współcześnie stanowią stylowy dodatek, który nadaje eleganckiego charakteru stylizacji - jednocześnie podtrzymując spodnie oraz optycznie wysmuklając sylwetkę. Dlatego warto je mieć w swojej szafie. Sprawdzą się zarówno dobrze jako element stylizacji formalnych, jak i casualowych!

Kiedy nosić spodnie na szelki? 

Po pierwsze - i  najważniejsze - szelki zastępują pasek. Dlatego nigdy nie zakładaj ich razem! Dzięki nim spodnie pozostają na swoim miejscu - zwłaszcza w przypadku eleganckich stylizacji. Wtedy najbardziej ryzykujesz tym, że spodnie będą opadały, co może skutkować nieestetycznym „wychodzeniem koszuli” na wierzch. Drugim aspektem je to, że akcesorium jest doskonałą ozdobą stroju. Wiele osób twierdzi, że męska moda jest o wiele skromniejsza niż damska, a garnitur nie daje panom dużego pola do popisu. Najwyraźniej nie znają się na modzie! Ubierając garnitur możesz przebierać w wielu ciekawych dodatkach. 

Jakie spodnie pasują do szelek? 

Zanim zdecydujemy się na zakup pierwszego modelu, warto się zastanowić, jakie spodnie męskie z szelkami komponują się najlepiej. Najlepiej wybrać te z wysokim stanem i wszytymi już guzikami do szelek. Taki model znajdziemy w ofercie krawca lub w wielu sklepach, które specjalizują się głownie sprzedażą fraków i smokingów. 

Ciekawym rozwiązaniem jest założenie szelek na guziki do jeansów. Przeznaczone są one głównie do stylizacji typowo casualowych i dobrze spisują się na wyjścia do kina czy też luźniejsze spotkania ze znajomymi, dlatego możemy nieco zaszaleć ze wzorami, sięgając po spodnie z szelkami. Męskie dodatki dostępne są w wielu ciekawych odsłonach. 

Jak nosić szelki?

Wybierając szelki, należy zwrócić uwagę na szereg aspektów, które wpływają na wygodę oraz poziom formalności całej stylizacji.

Elastyczność 

W całości elastyczne – są to najpowszechniejsze szelki, jednak na dłuższą metę mogą tracić elastyczność i się rozciągać, przez co trzeba przy każdym założeniu dostosowywać ustawienia długości. Alternatywą są nierozciągliwe szelki z elastycznym końcem. Przykładem mogą być szelki na guziki. Dzięki temu, że są nierozciągliwe, mogą nam posłużyć dłużej niż te elastyczne.

Krój

Wyróżniamy dwa rodzaje szelek: 

Y – szelki z pojedynczym paskiem w tylnej części. 

X – szelki z podwójnym paskiem w tylnej części.

Sposób zapięcia 

Istnieją dwa sposoby na zapinania szelek:

na guziki – szelki przypinane do gurtu na skórzane lub plecione zapięcia. 

na klipsy – ten typ zapięcia nie nadaje się do podtrzymywania spodni garniturowych, ponieważ niszczy to gurt.

Można również znaleźć produkty, które łączą te dwie funkcje i są to bardzo wygodne szelki zapinane na guziki i klips.

Jeśli chcemy je nosić w sposób właściwy, powinniśmy kierować się jedną podstawową zasadą - kolor szelek powinien kontrastować z barwą koszuli. Dzięki temu nie będą się zlewać w jednobarwną całość. Do jasnych koszul dobieramy ciemne szelki i odwrotnie, ciemne zestawiamy z jasnymi. 

Pamiętaj! Jeśli planujesz stylizację z szelkami, nie zostawiaj tak ważnego wyboru na ostatnią chwilę. Zrób to z odpowiednim wyprzedzeniem, będziesz mieć czas na znalezienie odpowiednich dodatków, które perfekcyjnie dopasują się do Twojego stroju.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.