1

Dobór właściwego krawata nie wydaje się trudny… na pierwszy rzut oka. By jednak odpowiednio dobrać dodatki do stylizacji na co dzień lub od święta, należy zwrócić uwagę nie tylko na wzór i kolor, ale także na materiał z jakiego jest wykonany  i – w przypadku  krawatów – na długość. Zmiennych jest zatem całkiem dużo i, aby nie popełnić modowego faux pas, wszystkie z nich należy wziąć pod uwagę. 

Długość i szerokość krawata

Bez względu na to, jaka jest nasza koszula, długość i szerokość krawata możemy dopasować do każdej koszuli w zasadzie w ten sam sposób. Jak? Szerokość zawsze dobieramy do szerokości klapy marynarki – jeśli nasze marynarki mają wąskie klapy, zdecydowanie lepiej wybrać krawaty wąskie. Dla osób ceniących sobie klasyczne, nieco szersze klapy marynarek, odpowiednim wyborem będą krawaty szerokie. To, jak dobrać krawat , determinuje także sylwetka. Krawaty szersze lepiej sprawdza się u wysokich i dobrze zbudowanych mężczyzn, z kolei te węższe pasują młodym i drobnym panom.

Jeśli chodzi o odpowiednią długość - zgodnie z zasadami męskiej elegancji, krawat powinien sięgać do połowy klamry paska spodni. Przy bardziej casualowych stylizacjach, pole manewru jest nieco większe – krawat może zakrywać klamrę paska, lub jedynie jej „dotykać”. Wyjątek stanowią krawaty knit – te mogą być zawiązane nieco wyżej – szczególnie gdy wykończone są na płasko. 

Dopasowanie krawatu do okazji

Tutaj sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ okazja i rodzaj wyjścia determinuje także to, jak powinna wyglądać nasza koszula – dopiero kolejnym krokiem jest wybór pasującego krawata. Jeśli ubieramy się formalnie, koszula powinna być biała bądź błękitna. Koszula przeznaczona do krawata ma zazwyczaj mankiety zapinane na spinki. Gdy już dokonamy doboru odpowiedniej koszuli, możemy zabrać się za krawat. W sytuacjach formalnych najlepiej sprawdzą się krawaty klasycznekrawaty jedwabne lub krawaty bawełniane. Cechują je zazwyczaj proste, eleganckie wzory i niezbyt nachalne kolory. Jeśli zastanawiacie się, jak dobrać krawat do casualowej, typowo codziennej koszuli, odpowiedź jest prosta – wybierzcie to, co Wam się podoba. Tutaj nie ma już sztywnych zasad. W sezonie jesienno-zimowym możecie zdecydować się na dziergane krawaty knit, z kolei latem i wiosną na oryginalne krawaty drewniane lub te z nietypowymi wzorami. Ogranicza was wyłącznie wyobraźnia!

Krawat a kolor koszuli

Istnieje kilka zasad regulujących to, jakie „relacje” powinny zachodzić pomiędzy koszulą a krawatem. Jeśli zależy nam na eleganckim i schludnym wyglądzie, warto zadbać o ich przestrzeganie. 

Jak dobrać krawat – a w zasadzie jego odcień i styl – do koszuli?

  1. Punktem wyjścia przy doborze krawata do koszuli jest kolor i faktura materiału. Jeśli koszula jest gładka i biała, mamy w zasadzie pełną dowolność.
  2. Krawat musi być zawsze ciemniejszy od koszuli, lub – w przypadku ciemnych koszul – zbliżony. Jeśli masz kłopoty z doborem odcieni i nie wiesz, co do siebie pasuje, możesz skorzystać z dostępnego w Internecie koła barw. Stylizację możemy komponować na trzy sposoby, poprzez bazowanie na kolorach:
  • monochromatycznych – czyli różnym odcieniom tej samej barwy;
  • pokrewnych – kolorach, które na kole barw znajdują się obok siebie;
  • uzupełniających – kolorach, które leżą naprzeciwko siebie. 

Im większy kontrast między krawatem a koszulą, tym bardziej elegancka staje się stylizacja. 

Jednym z najczęstszych pytań jest… jaki krawat do niebieskiej koszuli? I choć koszula w tym odcieniu jest jedną z najczęściej wybieranych przez Panów, mało kto wie, z czym poprawnie ją zestawić. Idealnym wyborem okaże się krawat granatowy lub bordowy. Może mieć printy lub fakturę. Odważni fani mody mogą eksperymentować. Z błękitem skomponuje się także pomarańcz, turkus czy żółć. Jeśli masz wątpliwości, czy dany odcień na pewno współgra z koszulą, zobacz, jak dodatek prezentuje się z całością stylizacji. 

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.