1

dżentelmen

W rzeczywistości drobne wady nadają każdemu własnego i niepowtarzalnego wizerunku. Grunt to znać swoją wartość, mieć styl i klasę, a także stale dążyć do samodoskonalenia się na różnych płaszczyznach. Nie mucha, nie eleganckie spinki do mankietów i nie cygara zrobią z Ciebie prawdziwego mężczyznę. Dżentelmen to osoba z zasadami, której zachowanie jest godne naśladowania. Dzisiaj jego cechy są już trochę inne. Zobaczmy i przekonajmy się więc, jakie zalety powinien mieć współczesny mężczyzna, aby zasłużył na nazywanie go dżentelmenem.

Gentelmen – znaczenie 

Słowo gentelmen ma bardzo długą i rozbudowaną historię, która wiąże się szczególnie z Anglią i Francją. Upraszczając, można śmiało powiedzieć, że pierwotnie oznaczało ono mężczyznę, który nie miał tytułu szlacheckiego – ale był na tyle zamożny, że nie musiał pracować. Na obecną chwilę, znaczenie tego sławo jest jednak inne. Gentelmen to osoba prezentująca ponadprzeciętny standard zachowania w relacjach z innymi ludźmi. Mowa tutaj zarówno o kontaktach damsko-męskich, jak i męsko-męskich. Definicja ta jest bardzo obszerna i nie ma żadnych obostrzeń. Co za tym idzie? Gentelmenem może zostać każdy, kto tylko chce – jednak nie dla każdego będzie to łatwe do osiągnięcia.

Jakie są cechy dżentelmena? 

Gentelmen po polsku to Pan, który charakteryzuje się  konkretnymi i zazwyczaj bardzo pozytywnymi cechami. Wyróżnia się przede wszystkim uprzejmością. Mężczyzna, który ma dobre maniery jest uśmiechnięty, miły i uczynny nie tylko dla swoich znajomych, ale także nieznajomych osób. Nigdy się nie spóźnia na żadne – czy to prywatne, czy zawodowe – spotkania. Należy też podkreślić, że dżentelmen to osoba bardzo słowna. Dokłada wszelkich starań, by spełnić swoje obietnice. Ubiera się w elegancki, szykowny sposób i nie używa wulgaryzmów. Ponadto, współczesna wersja dżentelmena wyłącza telefon podczas spektaklu, nie trzyma go na stole podczas posiłku i nie przerywa rozmowy, aby wysłać do kogoś SMS-a. 

Co powinien mieć współczesny dżentelmen w swojej szafie? 

Najważniejszą rzeczą, na jaką trzeba zwrócić uwagę w odniesieniu do męskiej garderoby, jest dbanie o to, by ubrania były niezniszczone – bez większych przetarć, odbarwień itp. Niestety, wbrew pozorom nie jest to dla wszystkich tak oczywiste, jak mogłoby się zdawać. Kolejna dosyć ważna sprawa to pilnowanie, aby noszona odzież była czysta. Wymaga pielęgnowania ich zgodnie z oznaczeniami producenta. Warto wspomnieć, że także marynarki i garnitury wymagają korzystania z dobrej pralni. 

Ponadto, w garderobie eleganckiego mężczyzny powinny znajdować się ubrania, które będą pasowały na różne okazje – dżentelman ubiera się przecież z klasą na każdą okazję. Dlatego podczas zakupów warto poszukać rzeczy, które nadają się zarówno na co dzień, jak i specjalne wydarzenia. Z myślą o ważnych chwilach, zalecamy zainwestować w dobrej jakości garnitur. Powinien mieć prosty i dopasowany krój – za luźne lub zbyt wąskie fasony sprawią, że sylwetka będzie się prezentować bardzo niekorzystnie. Najlepiej, by jego kolor był ciemny, np. granatowy, czarny lub szary. Dzięki temu będzie stanowił odpowiedni wybór na różne uroczystości i wyjątkowe okazje. 

Dlaczego warto być eleganckim mężczyzną?

Postawa, którą reprezentuje dżentelmen budzi szacunek u innych osób. Eleganccy Panowie na ogół osiągają wiele sukcesów zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Współczesny gentelman to człowiek bardzo pracowity, stale zdobywający nowe umiejętności i poszerzający swoje kompetencje. Dla obecnego mężczyzny rodzina jest najważniejsza lub tak samo ważna, jak praca. Na pewno jednak dżentelmenem warto zostać!

Czy bycie dżentelmenem jest łatwe?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna, lecz na pewno wymaga od nas sporego zaangażowania. Niektóre czynności zabiorą nam dosyć sporo czasu – np. przygotowania do wyjścia na kolację lub dbanie o samego siebie na co dzień – przede wszystkim powinno nam to sprawiać przyjemność i satysfakcję. To co możemy stwierdzić bez zastanawiania się, dżentelmen zyskuje w oczach kobiety, ale też cieszy się ze społecznej aprobaty. Jeśli posiadamy wiele cech wrodzonych, bycie takim typem mężczyzny nie powinno być dla nas niczym trudnym. Wystarczy je w sobie pielęgnować, nabyć kilka ważnych cech i wykorzystywać w swoim towarzystwie. 

Bądź prawdziwy i dobry. Dbaj o siebie i pamiętaj, że sensem prawdziwego życia są przede wszystkim relacje z innymi ludźmi!  

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.